„żaden naród nie może sobie uzurpować prawa do wyjątkowości czy świętości bo w każdym rodzą się także zbrodniarze i niegodziwcy”

„Polska święta, zapita, skurwiona, sprzedajna, z gęba wypchaną frazesem, antysemicka, antyniemiecka, antyrosyjska, antyludzka. Pod obrazkiem Najświętszej Panienki. Pod stopami młodych oenerowców i starych pułkowników. Pod dachem Belwederu. Pod mostem. Święta polskość pod knajpą i kasą. Tępe pyski granatowych policjantów. Lisie mordy szmalcowników. Okrutne twarze stalinowców. Chamskie gęby Marca. Przerażone gęby Sierpnia. Pyszałkowate gęby Grudnia. Święta polskość bluźniercza, która się ośmieliła nazywać Polskę Chrystusem Narodów, a hodowała szpiclów i donosicieli, karierowiczów i ciemniaków, oprawców i łapowników, ksenofobię podniosła do rangi patriotyzmu, u obcych klamek się wieszała, składała wiernopoddańcze pocałunki na dłoniach tyranów. Ta ostatnia próba była potrzebna! Nieodzowna. Błogosławiona. Może wreszcie teraz Polska zrozumie, że łajdactwa i świętość w jednym stoją domu, także i tutaj, nad Wisłą, jak wszędzie na całym bożym świecie.”

Andrzej Szczypiorski (z książki Początek)

Szczypiorski w przekonujący sposób obala w swej powieści stereotypy – udowadnia, że nie każdy Niemiec był zły, nie każdy Polak okazywał się patriotą (nie każdy również był szmalcownikiem), nie każdy Żyd był ofiarą. 
Wojna, okupacja i postawy wobec nich, odwagę i strach, poczucie winy, często trudne wybory, walka o przetrwanie. To trzeba przeżyć aby zrozumieć.
Tak jak wiele innych sytuacji.

Dostałam ją w prezencie i stała się niezwykle cennym darem. 

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.